Past District Governors

1937-38 Charles W. Cadwallader*, Lincoln
1938-39 Harry F. Russell*, Hastings
1939-40 Fred L. Haas*, Omaha
1940-41 Dr. Howard Yost, Grand Island
1941-42 Seymour S. Sidner*, Fremont
1942-43 Frank Hamilton*, McCook
1943-44 Elmer J. Hevelone*, Beatrice
1944-45 W. A. Robbins*, Lincoln
1945-46 Fay Wood*, Seward
1946-47 John G. Moore*, Norfolk
1947-48 J. S. Kroh*, Ogallala
1948-49 Oscar H. Johnson*, Grand Island
1949-50 Frank B. Morrison*, McCook
1950-51 Leon Fine*, Sidney
1951-52 Maynard E. Crosby*, No. Platte
1952-53 Arthur W. Swanson*, Holdrege
1953-54 George B. Hastings*, Grant
1954-55 Albert A. Kjar*, Lexington
1955-56 Ivan D. Evans*, Broken Bow
1956-57 Melvin E. Rasdal*, Ogallala
1957-58 Harold K. Douthit*, Curtis
1958-59 James C. Adams*, No. Platte
1959-60 Clark B. Fuller*, Sidney
1960-61 Dr. Lyle E. Mantor*, Kearney
1961-62 Raymond A. Watson*, Hastings
1962-63 William W. Ellyson*, No. Platte
1963-64 David S. Stevens, Jr., Cozad
1964-65 5. E. Torgeson*, Kimball
1965-66 Ben Hormel*, McCook
1966-67 James C. Chubb*, Grand Island
1967-68 Harold Lundeen*, Minden
1968-69 William Melville, Broken Bow
1969-70 Dr. Hull Cook, Sidney
1970-71 Milan Bish*, Grand Island
1971-72 Donald E. Potts*, Grant
1972-73  Dr. Tom Miller, No. Platte
1973-74  Ralph E. Misko, Holdrege
1974-75  Elmer Schrag*, No. Platte
1975-76  Dr. Don Deselms, Chadron
1976-77  Elmer Hartmann, Sidney
1977-78  W.W. Marshall, Jr.*, Grand Island
1978-79  Dr. James E. Walker, Hastings
1979-80  Dr. Elmer K. Kuntz, McCook
1980-81  Dr. Wm. G. Hasemeyer, No. Platte

1981-82  Bill Sherwood*, Oxford
1982-83  Eldon Jasa*, Kearney
1983-84  Edwin Loutzenheiser, Hastings
1984-85  Darrell Peters*, Arnold
1985-86  Neal Baxter*, No. Platte
1986-87  Emmett Jones*, McCook
1987-88  Al Achterberg*, Holdrege
1988-89  Cliff Lord, Indianola
1989-90  Ken C. Wehrrnan, Arnold
1990-91  James W. Biehl, Lexington
1991-92  Jack E. Rasmussen, Grand Island
1992-93  Nathan L. Eastman*, Kimball
1993-94  Milton W. Rogers, Chappell
1994-95  Jack R. Knicely, Sidney
1995-96  Bevin Bump, Chadron
1996-97  Bob Phares, No. Platte
1997-98  Melvin H. Gosda*, Grand Island
1998-99  Karl J. Borden, Kearney Dawn
1999-00  David L. Varmette, Chadron
2000-01  Jerry Draucker*, Ogallala
2001-02  Marcie Schmidt, Minden
2002-03  Diane Finch, Arnold
2003-04  Mark Mendenhall, No. Platte
2004-05  Ken Gnadt, Grand Island
2005-06  William E. Ballou, Kearney
2006-07  Cloyd Clark , McCook
2007-08  Robert “Bob” Stetter, Valentine
2008-09  Thomas L. Kraus, Ogallala
2009-10  Dr. James Shreck, No. Platte
2010-11  Dave Snow, St. Paul
2011-12  Ronald L. Bazata, Kearney
2012-13  Dian Edwards, O’Neill
2013-14 Duane Tappe, McCook
2014-15 Koby Rickertson, Gothenburg
2015-16 Don Peterson, Kearney Dawn
2016-17 Tom Mortimer, St. Paul
2017-18 Jerry Milner, Grand Island

[/wpcol_1half_end]